گردشگری

کشور چین مجموعا 52 اثر ثبت شده به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو دارد که این آثار مهمترین جاذبه های گردشگری این کشور نیز محسوب می گردند. این تعداد شامل 36 سایت به عنوان میراث فرهنگی، 12 سایت نیز به عنوان میراث طبیعی و 4 سایت نیز به عنوان میراث طبیعی-فرهنگی ثبت شده است.

طبق آخرین رتبه بندی رقابت پذیری گردشگری جهانی که در سال 2017 توسط فروم جهانی اقتصاد (World Economic Forum)منتشر شد چین در جایگاه پانزدهم از میان 136 کشور بررسی شده قرار دارد. این گزارش بر اساس این شاخص تهیه شده است که کشورها تا چه میزان از بخش های گردشگری خود منافع پایدار اقتصادی و اجتماعی کسب نموده اند. طبق این گزارش چین در سال 2016 پذیرای 57 میلیون گردشگر بوده است که این میزان برابر با یک پنجم گردشگرانی است که به قاره آسیا سفر می کنند. همین گزارش در بخش دیگر خود اشاره می کند که چین 128 میلیون سفر خارجی را برای شهرواندان چینی ثبت نموده است در حالیکه تنها 5 درصد جمعیت چین دارای گذرنامه می باشند. این تعداد گردشگران چینی حدود 110 میلیارد دلار در سفرهای خارجی خود خرج نموده اند.

همچنین طبق گزارش اداره ملی گردشگری چین  در نیمه اول سال 2017 میلادی تعداد سفرهای داخلی این کشور بالغ بر 2.5 میلیارد سفر بوده است این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13.5 درصد افزایش داشته است. از این تعداد سفر 1.75 میلیارد سفر توسط ساکنین مناطق شهری و 780 میلیون سفر نیز توسط ساکنین مناطق روستایی صورت پذیرفته است. در آمد حاصله از این تعداد سفرهای داخلی 2170 میلیارد یوان میباشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است.

در نیمه نخست سال 2017میلادی حدود 70 میلیون گردشگر به چین سفر نموده اند (با احتساب شهروندان تایوان، هنگ کنگ و ماکائو) که از این تعداد 14.25 میلیون نفر آنها گردشگران خارجی می باشند. این رغم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5.8 درصد افزایش داشته و این تعداد سفرها درآمدی معادل 60 میلیارد دلار نصیب این کشور نموده است. در سوی مقابل در شش ماه نخست سال جاری 62 میلیون توریست چینی به کشورهای دیگر سفر نموده اند. تنها در تعطیلات سال نوی چینی 6 میلیون و 150 هزار گردشگری چینی به خارج از کشور سفر نموده اند. (با احتساب سفر شهروندان تایوان، هنگ کنگ و ماکائو)

مهمترین شهرهای چین که توریستهای خارجی از آن بازدید می نمایند عبارتند از: پکن، شانگهای، شیان، گویلین، چونگ چینگ، چنگدو، کونمینگ، شنزن، هانژو و سانیا. همچین کشورهای تایلند، ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی، مالزی، ایالات متحده آمریکا، اندونزی، ویتنام، فیلیپین و استرالیا مهمترین مقاصد گردشگری چینیها می باشند.