امروز يك شنبه  ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۱/۰۶- ۱۴:۳۰ - مشاهده: ۱۱۹
تعداد بازدید:119 چهارشنبه 6 فروردین 1399 - 14:30
کمکهای حزب حاکم چین به ایران

معاون وزیر بین الملل حزب کمونیست چین: تحریم های آمریکا بر مبارزه ایران با کرونا تاثیر منفی گذاشته است

معاون وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین گفت: تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه مردم ایران آن هم در زمانی که تهران در حال مبارزه با ویروس کرونا است بر مبارزه ایران علیه این بیماری تاثیر گذاشته است به طوری که سازمان‌های بین المللی نمی توانند کمک های خود را به ایران ارسال کنند.

«جو ری» روز چهارشنبه با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن، ضمن اهدای تجهیزات پزشکی و درمانی با «محمد کشاورز زاده» سفیر ایران در چین هم دیدار و گفت و گو کرد.

معاون وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین در این دیدار از اتهام پراکنی آمریکا و معرفی ویروس کرونا با عناوینی مانند «ویروس چین» یا «ویروس ووهان» انتقاد کرد و گفت: چین با اقدامات خود در مبارزه با کرونا به مرحله پیروزی نسبی رسیده است اما آمریکا قصد دارد با چینی نامیدن ویروس کرونا تلاش های مردم و دولت چین را زیر سئوال ببرد و چین را بدنام کند.

او ضمن قدردانی از حمایت های ایران از مردم چین در ابتدای شیوع ویروس کرونا در این کشور گفت: ایران نخستین کشوری بود که ضمن ارسال کمک های خود به چین برای مبارزه با ویروس کرونا، از پکن حمایت کرد «محمد جواد ظریف»  وزیر خارجه ایران هم نخستین وزیر خارجه ای بود که از مردم و دولت چین حمایت کرد

«جو ری» با یاداوری فداکاری یک جوان ایرانی به نام «سینا کرمی» در ووهان چین گفت: مردم چین فداکاری این جوان ایرانی را که در اوج شیوع ویروس کرونا در ووهان ماند و برای پزشکان و پرستاران این شهر قهوه تهیه می‌کرد فراموش نخواهند کرد.

معاون وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین ادامه داد: به پاس قدردانی از کمک های ایران، چین هم گسترده ترین و بیشترین حمایت ها را از ایران به عمل آورده است و رییس جمهوری چین نیز در پیامی‌به همتای ایرانی خود با مردم و دولت ایران ابراز همدردی کرد.

دولت و مردم چین تا کنون افزون بر ۱۹ محموله هوایی تجهیزات و وسایل درمانی و پزشکی مانند کیت های تشخیص کرونا، ماسک، لباس و دستگاه‌های تنفسی برای مبارزه با کرونا به دولت و مردم ایران اهدا کرده اند.

این مقام حزب کمونیست چین اظهار کرد: نه فقط دولت یا حزب کمونیست چین بلکه مردم عادی چین از جمله «جک ما» مالک شرکت بزرگ علی بابا نیز یک میلیون ماسک به ایران اهدا کرد از طرف دیگر مردم چین در کمتر از ۲۴ ساعت افزون بر ۴ میلیون یوان به حساب سفارت واریز کردند این حمایت ها نشان می دهد که دوستی و صمیمیت میان دو کشور در بطن قلب مردم دو کشور کاشته شده است.

جو تصریح کرد: حزب کمونیست چین به عنوان حزب حاکم بر کشور نه فقط با احزاب کشورهای دیگر جهان در تماس است بلکه در تصمیم گیری کشور از جمله در زمینه روابط خارجی هم نقش زیادی دارد امروز نیز با سفارش وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین در سفارت ایران حاضر شده و مقداری ماسک و دارو به مردم ایران هدیه می‌کنیم شاید این تجهیزات و وسایل با نیازهای مردم ایران برابر نباشد اما بیانگر قدردانی مردم چین از همراهی ایرانیان است و این کمک ها تداوم پیدا خواهد کرد.

معاون وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین در پایان تاکید کرد مطمئن هستم مردم چین و ایران در این دو جبهه موفق خواهند شد و بر ویروس کرونا پیروز خواهند شد.

انتقاد سفیر ایران از تحریم های آمریکا و قدردانی از حمایت های چین

سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین هم در این دیدار ضمن تشکر از ارسال کمک های مردم و دولت چین به ایران برای مبارزه با کرونا گفت: این کمک ها بسیار مناسب و به موقع بود و تاثیر زیادی در مبارزه مردم ایران با ویروس کرونا داشته است.

«محمد کشاورز زاده»  با اشاره به اینکه در روزهای نخست شیوع ویروس کرونا در چین، ایران نخستین کشوری بود که حمایتش را از پکن اعلام کرد افزود: وزیر خارجه ایران هم نخستین وزیر خارجه ای بود که در تماس با «وانگ یی» وزیر خارجه چین حمایت خود را از پکن اعلام کرد.

وی ادامه داد: اگرچه تحت تحریم های ظالمانه آمریکا قرار داریم اما در حد و توان خود کمک های لازم را در آن زمان به چین ارسال کردیم.

کشاورز زاده با بیان اینکه مردم ایران در حال حاضر در دو جبهه «مبارزه با ویروس کرونا و تحریم های ظالمانه آمریکا» می جنگند تاکید کرد: همه باید برای رفع تحریم های آمریکا علیه ایران تلاش کنند.

 

او از اینکه مردم چین با رهبری «شی جین پینگ» رییس جمهوری این کشور بر ویروس کرونا موفق شده و آن را شکست داده اند اظهار خرسندی کرد و گفت: مردم جهان باید از «تجربه چین در زمینه مبارزه با کرونا» استفاده کنند.

سفیر ایران در چین ضمن قدردانی از کمک های مردم و دولت چین به ایران تصریح کرد: دوستی دولت و مردم چین برای ما کاملا روشن است و این کمک ها هم حاکی از دوستی میان دو کشور است.

کشاورز زاده همچنین ضمن محکوم کردن اتهامات آمریکا در زمینه منشا کرونا به چین اظهار کرد اعتقاد داریم کاری که چین در مبارزه با کرونا کرد کار بزرگی بود و موفقیت های بزرگی نصیب مردم این کشور شده است.

سفیر ایران در چین افزود: متاسفانه آمریکا ظالمانه ترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کرده است و از حزب کمونیست چین که از این تحریم ها انتقاد و آن را محکوم کرده است تشکر می‌کنیم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما