امروز يك شنبه  ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۹/۱۱- ۱۲:۵۲ - مشاهده: ۱۰۴
تعداد بازدید:104 دوشنبه 11 آذر 1398 - 12:52
سفر عراقچی به پکن

نشست مشورتی ایران و چین درباره برجام برگزار شد

نشست مشورتی مشترک ایران و چین درباره برجام، روز یکشنبه با حضور معاونان وزیران خارجه دو کشور در محل وزارت امور خارجه چین در پکن برگزار شد.

در این نشست  «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «ما جائو شی» معاون وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین، آخرین تحولات برجام و پیرامون آن را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

«ما جائو شی» معاون وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین در ابتدای این نشست ضمن خیر مقدم به عراقچی اظهار امیدواری کرد که دو طرف نشست خوب و سازنده ای داشته باشند.

او از ایران به عنوان یک شریک استراتژیک و راهبردی نام برد و گفت: چین مایل به توسعه و تقویت همکاری‌ها با ایران در مسایل منطقه ای و بین المللی از جمله مسایل مورد علاقه دو طرف مانند برجام با هدف افزایش صلح و امنیت در جهان و منطقه است.

«عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در ابتدای این نشست از تهران و پکن به عنوان دو شریک استراتژیک نام برد و از اینکه امروز فرصتی برای مشورت با دوستان چینی در مورد مسایل مهم منطقه ای و بین المللی فراهم شده است اظهار خرسندی کرد.

او با اشاره به نقش مهم و برجسته چین در مسایل مهم منطقه ای و جهانی تصریح کرد: چین به عنوان یک کشور بزرگ و مهم عضو شورای امنیت سازمان ملل و همچنینیکی از طرف های برجام همواره از این قرار داد بین المللی حمایت کرده است.

عراقچی با اشاره به شرایطی که برای برجام ایجاد شده است گفت: همکاری‌های ایران و چین در مورد برجام بسیار مهم است و نشست مشورتی امروز هم با همین هدف برگزار شده است.

در این نشست همچنین در مورد نشست کمیسیون مشترک برجام که هفته آینده در سطح معاونان وزیر در وین برگزار می‌شود بحث و گفت و گو شد، در کمیسیون مشترک برجام آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام از سوی همه طرف ها بررسی می‌شود.

«عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (شنبه) به دعوت همتای چینی و به منظور ادامه مشورت های سیاسی بین دو کشور در خصوص برجام،  وارد پکن شد.

عراقچی روز گذشته در مورد هدف سفرش به چین گفت که روابط بسیار خوب و رو به گسترشی با چین داریم و علیرغم شوک هایی که بعد از خروج آمریکا از برجام به روابط اقتصادی ما با کشورهایشریک اقتصادی وارد شد این شوک ها اکنون فرو نشسته و ساز و کارهای جدیدی در روابط با کشورهای شریک اقتصادی خود به ویژه چین داریم.

وی افزود: روش های نوینی پیدا شده و در حال بازگشت به یک شرایط باثبات اقتصادی در روابط با چین هستیم ولی لازم است موانع را رفع کنیم و روابط اقتصادی دو کشور را به سطح بالاتری ارتقا دهیم.

از ابتدای مذاکرات برجام، به طور مستمر نشست های مشورتی و تبادل نظر با دوستانمان در چین و روسیه برگزار شده و این سفر هم در ادامه این مشورت ها است که طی امروز و فردا در پکن انجام خواهد شد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: از ابتدا با چین در مورد برجام در تماس نزدیک بودیم و با توجه به اینکه روز جمعه آینده نیز کمیسیون مشترک برجام طبق برنامه از پیش تعین شده برگزار می‌شود لازم بود قبل از این کمیسیون، دستور کار این نشست را با دوستانمان در وزارت امور خارجه چین مرور و تلاش کنیم مواضع نزدیکتری در این کمیسیون داشته باشیم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما